اخبار میراث فرهنگی گراش
سونامی تخریب خانه های قدیمی گراش: این بار بیخ گوش یادگار میراث عاشورایی شهرگراش
خانه قهرمان خان- عکس حامد عبدالهی

سونامی تخریب خانه های قدیمی گراش: این بار بیخ گوش یادگار میراث عاشورایی شهرگراش

به گزارش روابط عمومی انجمن معرفی و حفظ آثار بناهای تاریخی فرهنگی شهرستان گراش:

پروژه مجتمع طلافروشان که چند سالی است زمزمه‌های احداث آن به گوش می‌رسد، تبدیل به موضوعی شده که طی روزهای اخیر در شبکه‌های مجازی و در میان اعضای انجمن‌های فعال میراث فرهنگی و تاریخی، نگرانی‌هایی را در خصوص آسیب به بنای تاریخی «خانه قهرمان‌خان» که یادگار میراث عاشورایی گراش از قدیم الایام بوده به وجود آورده است.

بنا به گفته افراد دست‌اندرکار پروژه، قرار است از بامداد شنبه، دوم خرداد ماه، عملیات احداث مجتمع با تخریب دو خانه قدیمی که یکی از آنها بیش از ۹۰ سال عمر دارد و بسیار باارزش است اغاز گردد. اما تخریب این خانه، تنها بخشی از نگرانی دوست‌داران میراث فرهنگی است، چون این بار زمزمه‌هایی از احتمال آسیب رسیدن به بنای خانه تاریخی قهرمان‌خان که در سمت شمال پروژه قرار دارد به گوش می‌رسد.

جدا از این که طرح مذکور در بافت قدیم و تاریخی گراش قرار دارد و برای احداث آن نیاز به تخریب دو خانه تاریخی با قدمتی بیش از ۹۰ سال است، سوالات دیگری نیز در این خصوص مطرح می‌شود، از جمله این که: آیا این طرح با نظارت کمیته فنی میراث فرهنگی استان فارس در حال آغاز است؟ آیا طراحی پروژه متناسب با بافت قدیم گراش و در راستای حفاظت از میراث و هویت تاریخی و معماری سنتی شهر گراش است؟ آیا تدابیر لازم جهت رعایت حریم تاریخی خانه قهرمان‌خان که نزدیک به ۱۸۰ سال است مراسم‌های روز عاشورای حسینی در آن برگزار می‌شود در پروژه مد نظر قرار گرفته شده است؟ سوالاتی که جواب قانع‌کننده‌ای برای آنها وجود ندارد.

به نظر می‌رسد با اجرای عملیات احداث پروژه و آغاز تخریب، جبهه‌ی جنوبی خانه قهرمان‌خان که بادگیر تاریخی آن در این جبهه قرار دارد در معرض آسیب جدی و ریزش قرار گیرد و تمهیدات لازم جهت حفاظت از میراث عاشورایی شهر گراش در طرح مذکور برای پاسخ به نگرانی میراث‌دوستان در نظر گرفته نشده است.

در روزهای اخیر فعالان عرصه میراث فرهنگی منطقه ضمن ابراز نگرانی درباره اجرای عملیات ساختمانی در کنار خانه تاریخی قهرمان‌خان، خواستار پیگیری و نظارت متولیان امر جهت جلوگیری از آسیب به میراث معنوی شهرستان گراش و عدم تخریب خانه‌های تاریخی بافت قدیم گراش یکی پس از دیگری شده‌اند و چشم انتظار یاری مسئولین امر در سطح شهرستان و استان هستند.

محدوده خانه قهرمان خان

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code