اخبار میراث فرهنگی گراش

دو توضیح بر شش توضیح کارفرمای ساخت بازار طلا فروشان

«به نام معمار بی همتا»

 دو توضیح بر شش توضیح کارفرمای ساخت بازار طلا فروشان

برادر گرامی جناب آقای آذربادگان

سلام علیکم

اکنون پس از انتشار نامه سرگشاده جنابعالی در سایت گریشنا، برحسب وظیفه و به عنوان نماینده از جمع جوانانی که دغدغه حفظ آثار میراث فرهنگی شهرشان را دارند خود را مکلف می دانم نسبت به ابهامات مطرح شده در مورد عملکرد انجمن معرفی و حفظ آثار و بناهای تاریخی فرهنگی شهرستان گراش در خصوص پروژه بازار طلا با کمال احترام نکاتی در دو موضوع خدمت شما و دیگر عزیزان عرض نمایم.

جوانانی که در راستای حفظ میراث فرهنگی شهرشان گام بر می‌دارند به یقین تنها به دنبال حفظ هویت و اصالت تاریخی شهرشان نیستند؛ بلکه تلاش می‌کنند تا با مورد اهمیت قراردادن آثار و بناهای تاریخی گذشتگانشان و تلاش بر تبلور آن در عرصه های اجتماعی، اقتصادی، تاریخی و … در جهت شکوفایی و پیشرفت شهرستان گراش با همت و غیرت خود و بدون هیچ سرمایه مادی حتی‌المقدور مفید واقع شوند.

نفس هدف پیشرفت و تعالی شهرستان گراش چه در منطقه و چه در کشور توسط صنف طلافروشان و افرادی همچون شما بی تردید امری پسندیده و قابل توجه است و به نظر می‌رسد نقطه مشترک فعالان میراث فرهنگی با افرادی همچون شما و دیگر اصناف، همین موضوع باشد.

  • موضوع اول: قبل از شروع طرح «دلواپسان» کجا بودند؟

بارها تاکید شده، هدف انجمن از درخواست توقف موقت کار به معنی مخالفت با اصل هدف و موضوع ساخت پروژه طلافروشان گراش نیست بلکه هدف، به وجود آمدن فرصتی جهت تجدیدنظر و پاسخ به ابهامات جمعی از جوانانی دغدغه‌مند در عرصه میراث فرهنگی است که جنابعالی زیرکانه و سیاست‌مدارانه عنوان «دلواپسان» را برای آن‌ها برگزیده‌اید. اصل ماجرا این است که هر بار در شهر خبر تخریب خانه‌ای تاریخی به گوش می‌رسد، نفس ما بند می‌آید و ما «دلواپسان» نمی‌دانیم در پاسخ به سوال نسل‌های آینده گراش که از هویت و تاریخشان خواهند پرسید، چه باید بگوییم؟ ما با این روند در برابر کسانی که چیزی فراتر از نوشته‌های کتاب‌های تاریخی از ما می‌خواهند، جز شرمندگی پاسخی نخواهیم داشت؛ چرا که تخریب بناهای قدیمی برایمان امری عادی شده است.

این سوال به‌جایی است که در زمان تصویب طرح و در این چند ماه که طراحی و روند قانونی آن طی می‌شده، ما «دلواپسان» کجا بوده‌ایم؟! اما سوال دیگری که برای ما مطرح می‌باشد، این است که: هنگامی که شهرمان متولی میراث فرهنگی ندارد و تحت نظر ادارات شهر دیگری هستیم، چه کسی می‌توانسته موضوعات میراث فرهنگی شهر را زیر ذره‌بین قرار دهد و با نگاه کارشناسانه مسائل را بررسی کند؟ در قسمتی از صحبت های شما آمده است: «دوستان عزیز بهتر از من می‌د‌انند که هر بنای قدیمی بالمآل نمی‌تواند جزو آثار و میراث فرهنگی قرار داشته باشد. واقعیت این است که این دو واحد مسکونی (منازل سلیمی و پاکزاد) فاقد هر گونه ارزش تاریخی و فرهنگی بوده است» راستش را بخواهید، ما دلواپسان میراث و فرهنگ هم جرات این‌گونه اظهار نظر صریح درباره مسائل تخصصی تاریخی نداریم و این‌که چگونه فعالان یک صنف شهر می‌توانند این‌گونه مهر باطل بر یک بنای تاریخی شهر بزنند، خود جای مناقشه است. اگر این بناها ارزشمند نبودند، شخص استاد صلاحی هیچگاه رسیدی مبنی بر انتقال درها و وسایل با ارزش این دو خانه قدیمی و انتقال آن به خانه شهیدان عظیمی خدمت شما تقدیم نمی‌کرد. همان رسیدی که شما تنها با داشتن آن، مدعی هستید همه فعالیت‌ها زیر نظر کارشناسان میراث فرهنگی صورت گرفته است و ما هنوز منتظر ارائه اسناد و مدارکی که موید نظر کارشناسان میراث فرهنگی در انجام طرح باشد هستیم. قطعا اگر فعالان حوزه میراث فرهنگی حمایت می‌شدند و یا تمکن مالی داشتند با خرید خانه‌ها پیش از همه جلوی تخریب بی‌رویه را می‌گرفتند. مسئله اینجا است که وقتی مسئول و متخصصی از مسند قانون در شهرمان تعریف نشده است چه زمانی و در کدام جلسه باید این سوالات مطرح می‌شده است؟

حق با شما است؛ ما «دلواپسان» در این ساختار جایی نداریم و تنها از منظر قانون می‌توانیم نام سازمانی «مردم نهاد» را یدک بکشیم که شاید از این طریق صدایمان را به گوش مردم برسانیم. متاسفانه از نظر مالی نیز آن‌قدر قدرتمند نیستیم که قبل از بروز مسائل، از آن‌ها پیشگیری کنیم. ما با پشتوانه امیدمان به خدا  و با تکیه بر آموزه‌هایی که در این دوره جوانی در دانشگاه فرامی‌گیریم، کمر همت برای خدمت و رشد و تعالی شهرمان بسته‌ایم. ما سعی می‌کنیم تقوا و تخصص را در کنار هم ببینیم و با آن‌ها فعالیت کنیم. آن‌جایی که شما می‌فرمایید: «به مجردی که کسی در صدد کاری برآید زبانمان خوب و سریع سخت به کار می‌افتد و خوب می‌گوییم و خوب می‌نویسیم و خوب نقد می‌کنیم ولی راهکاری هم البته ارائه نمی‌کنیم…» ما چگونه و کجا می‌توانستیم قبل از شروع طرح اشکالات را مطرح کنیم؟

 

  • موضوع دوم : آیا تنها راهکار عملی پیشنهادی از طرف انجمن توقف موقت طرح بود؟

هدف از انتشار خبر در سایت گراش‌اینفو، در وهله اول: ابراز نگرانی از بی‌ارزش نامیدن و عادی جلوه دادن تخریب خانه‌های قدیمی بود که متاسفانه هنوز تعداد افراد دغدغه‌مندی که نسبت به  حفاظت از بناها و آثار تاریخی شهرمان پیگیر باشند، در میان مردم و مسئولین بسیار اندک است. در وهله بعد، با ساخت این بنا خطر آسیب به بنای تاریخی خانه قهرمان خان احساس می‌شود که از این طریق توانستیم تا حدودی هشدارهای لازم را به گوش متولیان امر برسانیم. طی درخواستی که از طرف انجمن به فرماندار محترم شهرستان گراش تقدیم گردید(عکس نامه به پیوست آمده است) این نکته قابل تامل است که: پیشنهاد دستور توقف موقت کار به چه منظور بوده است؟

پیش از نگارش نامه با تماسی که با جناب حاج محمدعلی فانی، متولی خانه قهرمان‌خان داشتیم از ایشان خواسته شد جهت حفاظت خانه تاریخی و همچنین دریافت نظرات تخصصی کارشناس امر، ترتیب سفری فوری برای استاد خاکسار به گراش داده شود. لازم به توضیح است که استاد خاکسار، مسئول طرح مرمت خانه تاریخی قهرمان‌خان و یکی از پیشکسوتان میراث فرهنگی استان و اداره میراث فرهنگی فارس هستند. همین‌جا لازم است از همکاری بسیار صمیمانه مجری طرح با انجمن قدردانی نماییم. در طی شروع عملیات تخریب نیز مسئول کارگاه با بنده در تماس بودند و از حضور استاد خاکسار به عنوان مشاور حفظ و مرمت ابنیه و ارائه نظرات تخصصی‌شان به مجریان طرح، تشکر و قدردانی نمودند.

با نگاه به مطالب گفته شده، این مسئله همچنان مطرح است که جنابعالی چگونه ادعا می‌کنید تنها راهکار انجمن توقف طرح بوده است؟

شما در گوشه ای از متن خود اشاره کرده‌اید که « نفس این که عده‌ای جوان و دوستدار حفظ میراث فرهنگی نگران تخریب ابنیه تاریخی شهرمان باشند نه تنها مطلوب بلکه امر میمون و مبارکی می‌تواند باشد و اگر این دوستان ما را هم قابل بدانند و ما را هم در جمع خود راه دهند کاری بس شایسته انجام داده‌اند.» از نقطه نظر شما بسیار سپاسگزارم و همانطور که در متن اشاره شد مسیرهای همکاری از قبل شکل گرفته شده است و بنده به عنوان دبیر انجمن خواستار همدلی و همکاری هرچه بیشتر با متولیان این طرح اقتصادی در شهرستان گراش با رعایت همه موازین و اصول نظارتی و اجرایی هستم.

                                                                                                                                من الله التوفیق

                                                                                                                                  مهندس حامد عبداللهی

                                                                                                                        دبیر کل انجمن ایکوموس شهرستان گراش

                                                                                                                                   ۲۲/۳/۹۴

نامه به فرماندار

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code