اخبار میراث فرهنگی گراش

دکتر شهریار عدل درگذشت

با کمال دریغ و تأسف در آخرین روز بهار سال ۹۴ با خبر شدیم یکی از شاخص ترین چهرهای فرهنگی ایران و یکی از  برجسته ترین اعضای ایکوموس ایران  استاد گرانقدر جناب آقای دکتر شهریار عدل این دنیای فانی را ترک گفتند و جمع بسیاری از دوستداران و علاقمندان به فرهنگ ایران، استادان، محققین و کارشناسان حوزه میراث فرهنگی را داغدار نمودند. ایشان متولد ۱۴ بهمن سال ۱۳۲۲ در تهران بودند و تحصیلات دانشگاهی خود را در مدرسه عالی علوم تاریخی در سوربن و مدرسه موزه لوور و با موضوع رساله فتوحات همایون ادامه دادند علاوه بر آن ایشان عضو موسسه ملی تحقیقات علمی فرانسه CNRS ، کارشناس عالی ایکوموس ایران، مسئول مستقیم آغاز فرایند ثبت میراث ایران در فهرست میراث جهانی، دارای پژوهش‌ها و تحقیقات میدانی و کتابخانه ای تراز اول در سطح جهانی در خصوص ابعاد مختلف فرهنگ جهان ایرانی  بوده اند.

شهریار عدل در یونسکو ریاست کمیته تدوین «تاریخ تمدنهای آسیای میانه» را بر عهده داشت و در سال ۲۰۰۹ نیز مدال فرهنگ جهانی یونسکو موسوم به پنج قاره به او اهدا شده. تاریخ ایران بسیار به او وام دار است. از ثبت جهانی آثار باستانی ایران مثلا میدان نقش جهان اصفهان گرفته تا تحقیقات وسیعش در تاریخ قاجار.

طرح تدوین تاریخ تمدن آسیای میانه، ثبت جهانی تخت جمشید، چغازنبیل، میدان نقش جهان و بعدها تخت سلیمان، پاسارگاد، منظر فرهنگی بم، مطالعات عمیق در خصوص مجموعه بایزید بسطامی و حوزه تاریخی فرهنگی قومس، شهر تاریخی زوزن، مسجد نه گنبد بلخ و انبوهی از مطالعات و پژوهشهای دیگر اهتمام قریب به نیم قرن ایشان، کارنامه درخشانی را به عنوان شخصیتی ایرانی و البته فراملی فراهم نموده است.

ایکوموس ایران ضمن عرض تسلیت و ابراز مراتب عمیق تاسف خود از فقدان این عالم برجسته و عضو هیئت مدیره ایکوموس ایران (معاونت امور بین الملل) به خانواده محترم ایشان و جامعه فرهنگی ایران و علاقمندان به این سرزمین، آرزو دارد پژوهشگران به ویژه جوانان این مرز و بوم بتوانند با شناخت ابعاد مختلف شخصیت ایشان راه او را در فهم و حفظ این فرهنگ سترگ ادامه دهند.

منبع : http://www.iranicomos.org/?p=2147

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code