اخبار میراث فرهنگی گراش

۱۲۰ دقیقه واکاوی طرح ۳۶۰ ساعت نوروزی

روابط عمومی انجمن معرفی و حفظ آثار و بناهای تاریخی شهرستان گراش گزارش می دهد:

جمعی از فعالان و دست اندرکاران طرح نوروزی خونه کدیم به همراه مهدی آیینه افروز رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، عبدالعلی صلاحی تاریخ نگار و رئیس انجمن دوست داران میراث فرهنگی شهرستان گراش در سالن کنفرانس مدرسه شبانه روزی ولیعصر(عج) گرد هم آمدند تا به نقد و بررسی طرح نوروزی خونه کدیم درخانه تاریخی استاد علیپور بپردازند.

مهندس حامد عبداللهی دبیرکل انجمن، در رابطه با ضرورت برگزاری نشست افزود: متاسفانه در خصوص اجرای طرح های ایام نوروز، هیچگاه بصورت منسجم به دنبال تحلیل نقاط مثبت و ضعف برنامه ها نبوده ایم چراکه اگر موفق قلمداد شود؛ مسیرهای بازنگری بدون در نظر گرفتن کاستی ها بسته خواهد شد و اگر طرح با شکست مواجه شود؛ نقد ها و صحبت ها آنچنان بَرنده است که فضای تعامل جهت بازنگری وجود نخواهد داشت. بنابراین هدف از برگزاری نشست نقد و بررسی طرح خونه کدیم، لزوم ایجاد فضای نقد منصفانه است که ما سعی می کنیم با تحلیل نظرات و بازخوردهای مردم و فعالان حوزه میراث فرهنگی، دست اندرکاران و… نکات مثبت را تقویت و برای رفع مشکلات و ضعف ها تلاش کنیم تا بتوانیم ان شاالله گام های بعدی را بهتر برداریم.

عبدالهی در ادامه، مشارکت بیش از ۴۰ نفر از جوانان شهر در کادر اجرایی، بازدید ۳۶۲۱ نفر از طرح خونه کدیم، بازخوردهای مثبت طرح در شبکه های اجتماعی و سایت رسمی سازمان میراث فرهنگی استان فارس، همکاری صمیمانه با نهادهایی همچون شورای اسلامی و شهرداری شهر گراش، فرمانداری، دفتر نمایندگی نظام مهندسی شهرستان گراش و در نهایت آشتی مردم با میراث گذشتگان و ثبت خاطره ای جدید در ذهن اقشار مختلف جامعه از نکات مثبت طرح بر شمرد. از سوی دیگر، عدم تعریف برنامه های متنوع در طی برگزاری طرح، کمبود و ضعف منابع مالی که همچنان معضلی پا برجاست و دقیقه ۹۰ بودن شروع تبلیغات و آماده سازی فضاها نیز از ضعف هایی بود که مطرح شد.

در ادامه نشست، حاضرین به ارائه نقطه نظرات و پیشنهادات پرداختند که از  جمله می توان به طرح مسائلی نظیر؛ گسترش فعالیت های اقتصادی و درآمد زایی از طریق اخذ ورودی و تعریف سرویس های خدماتی در طرح های آتی خونه کدیم، غفلت مسئولین و دست اندرکاران فرهنگی شهر در قدردانی از تلاش ها و زحمات جوانان حاضر در طرح خونه کدیم، عدم تعریف کارگروه های تخصصی در کادر اجرایی، تامین منابع مالی جدید از طریق جذب حامیان مردمی، تاکید هر چه بیشتر به چادرگردشگری به عنوان پایگاه معرفی فعالیت ها به میهمانان نوروزی، جذب نیروهای جدید انسانی جهت مشارکت بهتر، تبلیغات هدفمند در جوامع مجازی، همکاری با نهادهای آموزشی نظیر اداره آموزش و پرورش و دانشکده علوم پزشکی، ، کمک به حفظ و گسترش فعالیت های فرهنگی و خودجوش توسط جوانان در سطح شهر و بهتر شدن کیفیت و ایده ها در طرح های آینده از مهمترین مسائلی بود که مطرح شد.

 عبدالعلی صلاحی تاریخ نگار و رییس انجمن دوست داران میراث فرهنگی شهرستان گراش ضمن تشکر و قدردانی از زحمات بی چشمداشت جوانان فعال انجمن ایکوموس و تمجید از موفقیت طرح نوروزی خونه کدیم افزود: لزوم توجه به بهره گیری از تجارب و مشورت در امور، از جمله مواردی است که جمع جوان به آن نیاز اساسی دارد. مشورت در امور موجب پرداخت به مسائلی می شود که در اولین تجربه اجرای طرح هایی مانند خونه کدیم کمتر دچار مشکلات و حواشی خواهید شد. ایشان ضمن یادآوری موفقیت ها و مشکلات برگزاری نمایشگاه آثار قدیمی گراش در سال ۱۳۷۹، تاکید کردند: بهره گیری از تجارب فعالان میراث فرهنگی در سال های گذشته و ارتباط نزدیکتر با مسئولین، شما جوانان را در برگزاری چنین طرح هایی موفق تر می نماید و دیگر از لفظ «اولین تجربه» در طرح ها، برای پوشش ضعف های خود استفاده نخواهید کرد. صلاحی ضمن تاکید بر استفاده از تجربیات، امکانات و دستاوردهای انجمن دوست داران میراث فرهنگی در دو دهه اخیر، همکاری و همدلی هر چه بیشتر جوانان فعال انجمن ایکوموس شهرستان گراش در دیگر عرصه های میراث فرهنگی شهرستان گراش را خواستار شد.

مهدی آیینه افروز رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گراش نیز ضمن تشکر و قدردانی از زحمات جوانان فعال در طرح خونه کدیم افزود: متاسفانه مشکلات مالی و عدم اختصاص منابع ثابت به امور فرهنگی در سطح شهر همیشه ضعف هایی در اجرای طرح های فرهنگی به همراه داشته است. ایشان ضمن تاکید بر تدوام برگزاری فعالیت های فرهنگی توسط جوانان فعال انجمن، برنامه ریزی و تعریف برنامه های متنوع در طول سال را مهم دانست و نقطه نظراتی در رابطه با مشکلات عدم قدردانی از زحمات جوانان فعال طرح خونه کدیم در روز جوان و راه های ایجاد انگیزه هر چه بیشتر در میان جوانان فعال انجمن را بیان کردند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code