اخبار میراث فرهنگی گراش

پرونده وندالیسم روی میز میراث دوستان

به گزارش روابط عمومی انجمن معرفی و حفظ آثار و بناهای تاریخی و فرهنگی شهرستان گراش: پرونده «وندالیسم آثار تاریخی» موضوعی است که با حضور جمعی از اعضای انجمن و افراد علاقه مند به حوزه میراث فرهنگی، جمعه شب در سالن کنفرانس مدرسه شبانه روزی ولیعصر (عج) قرار است برگزار شود.

مهندس حامد عبداللهی دبیر کل انجمن معرفی و حفظ آثار و بناهای تاریخی و فرهنگی شهرستان گراش، هدف از بررسی پرونده وندالیسم را این چنین مطرح می کند: «یکی از نابهنجاری های قشر جوان و دیگر اقشار جامعه، دیوار نویسی و آسیب رساندن به بناهای تاریخی است که  علی رغم وجود قوانین و مقررات بازدارنده، تاکنون معضل وندالیسم آثار تاریخی و آسیب های ناشی از این نابهجاری ها در جامعه به درستی حل نشده است و هر از چند وقتی شاهد آسیب به بناهای تاریخی از روش های گوناگون هستیم. این پدیده نابهنجار متاسفانه امری عادی در جامعه تلقی می شود و مسئله این است که تاکنون نیز راهکارهایی جهت مبارزه با وندالیسم آثار تاریخی در سطح شهرستان و در سطح منطقه مطرح نشده است. بنابراین دبیرخانه انجمن معرفی و حفظ آثار و بناهای تاریخی و فرهنگی شهرستان گراش در نظر دارد نخستین بار در نشستی با حضور میراث دوستان و مسئولین، ضمن معرفی وندالسیم آثار تاریخی در شهرستان گراش به بیان تجربیات دیگر کشورها جهت مبارزه با وندالیسم  و همچنین به تببین راهکارهایی جهت مقابله با این پدیده نابهنجار در جامعه بپردازد.»

طبق اعلام دبیرخانه انجمن معرفی و حفظ آثار و بناهای تاریخی و فرهنگی شهرستان گراش، نشست بررسی پرونده وندالیسم آثار تاریخی در ساعت ۲۰:۳۰ جمعه نهم مردادماه به میزبانی سالن کنفرانس مدرسه شبانه روزی ولیعصر (عج) برگزار می گردد و شرکت برای عموم آزاد است.

پی نوشت:

به نقل از ویکیپدیا فارسی؛ «وندالیسم» به معنای تخریب کنترل نشده اشیاء و آثار فرهنگی باارزش یا اموال عمومی است که یک ناهنجاری اجتماعی به حساب می‌آید و دلایل متعددی برای آن عنوان می‌کنند. وندالیسم را در زمره انحرافات و بزهکاری‌های جوامع جدید دسته بندی می‌کنند و آن را عکس العملی خصمانه و واکنشی کینه توزانه نسبت به برخی از فشارها، تحمیلات، ناملایمات، اجحاف‌ها و شکست‌ها تحلیل می‌کنند.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code