اخبار میراث فرهنگی گراش

بیانیه انجمن معرفی و حفظ آثار و بناهای تاریخی شهرستان گراش در مورد فروریختن بادگیر و جبهه جنوبی خانه تاریخی قهرمان خان

انجمن معرفی و حفظ آثار و بناهای تاریخی شهرستان گراش (ایکوموس گراش) بیانیه ای در خصوص وقوع این حادثه تلخ صادر کرده است. متن بیانیه به شرح زیر است:

«بسمه تعالی»
با سلام و احترام
بی شک آغاز روز اول دی ماه سال جاری برای همه دوستداران میراث فرهنگی و علاقمندان به تاریخ، فرهنگ و مذهب در شهر گراش، روزی بسیار سخت و تاسف باری بود. فروریختن بنای زیبای بادگیر و جبهه جنوبی خانه تاریخی قهرمان خان که نزدیک به دو قرن است مراسم‌های روز عاشورای حسینی در آن برگزار می‌شود، دل هر علاقمند به هویت و تاریخ فرهنگ ایرانی-اسلامی را به درد می‌آورد.
در تاریخ دوم خرداد ماه ۹۴، طی نامه ای به فرماندار گراش به عنوان رییس محترم انجمن میراث فرهنگی شهرستان گراش مراتب موضوع «خطر آسیب جدی به خانه قهرمان خان» با آغاز به کار ساخت پروژه بازار طلا اعلام شد و پس از آن نیز در خبرگزاری گریشنا، این موضوع اطلاع رسانی شد و همچنین از طریق انجمن افرادی متخصص به متولیان امر معرفی شدند تا تدابیر لازم برای عدم آسیب به خانه تاریخی قهرمان خان اندیشیده شود.
متاسفانه با وجود این که تلاش‌هایی در راستای عدم آسیب به خانه قهرمان خان انجام شده بود، وقوع این چنین حادثه ای و تکرار روند آسیب و تخریب خواسته و ناخواسته بناها و آثار تاریخی شهرمان، در هیچ نوع نگاهی قابل قبول نخواهد بود. بدینوسیله از مسئولین و متولیان امر خواستاریم با پیگیری علت وقوع چنین حادثه‌ای و همچنین پیگیری و پیش‌بینی سازوکاری برای جبران خسارات فرهنگی وارده به خانه تاریخی قهرمان خان باشند. مساله مهم دیگر این است که این تجربه تلخ باید جلو تکرار اتفاقات مشابه برای دیگر بناهای تاریخی شهرستان گراش در آینده را بگیرد و گامی محکم و شفاف در راستای حفظ هویت تاریخی و فرهنگ غنی گراشی برداشته شود.
«الخِیرُ فی ما وَقَعَ»
مهندس حامد عبداللهی
دبیر انجمن ایکوموس شهرستان گراش

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code