اخبار میراث فرهنگی گراش

تپه نورالشهدا(قلعه همایون دژ)

این قلعه که در حال حاضر، فقط مخروبه‌های آن باقی است. بر روی تل بزرگی به ارتفاع ۱۰۷۰ متری، از سطح دریا، بنام «کلات» قرار دارد که شهر گرداگرد آن، توسعه یافته است. قلعه شامل : چند باب خانه، مسجد، حمام- در قسمت غربی نارنج قلعه با کاشی‌های لاجوردی لوزی شکل به ابعاد ۱×۹ و ۲×۹ سانتیمتر، زندان و چندین آب‌انبار ساروجی است. در سمت شمالی قلعه خانه‌ای بزرگ که به حاکم وقت تعلق داشته و به نارنج قلعه موسوم بوده با دو برج دیده بانی در قسمت شمالی و اطاقهای آینه کاری درقسمت شرقی بنا وجود داشته در سمت جنوبی قلعه، بالای در ورودی، برجی بنام «برج بارگاه» نیز وجود داشته است.

حدود ده سال پیش با دفن پنچ شهید  گمنام دفاع مقدس در این سایت تاریخی ، زیبایی دیگری به این مکان تاریخی افزوده شد و هم اکنون در کنار باقی مانده های این قلعه تاریخی ، حرم مطهر شهدای گمنام احداث شده که این مکان تاریخی را نیز به زیارتگاهی جهت بازدید مردم تبدیل کرده است.

پروندۀ ثبت اثر در فهرست آثار ملی :

نام ثبتی: قلعه گراش(همایون دژ)

 قدمت:  دوره اسلامی

شماره ی ثبت:۱۰۵۰۲

تاریخ ثبت: ۲/۸/۱۳۸۲

نشانی: فارس، شهرستان گراش، بلندترین نقطه کوه مشرف به گراش، بر روی تل کلات

پرونده ثبتی قلعه همایون دژ گراش

 

۴ نظر

 1. عبدالرضا راستگو

  به نظر من کار درستی نیست که یه نفر واسه ثبت عکس آثار تاریخی شهر زحمت بکشه و سایت معتبری مثل سایت شما عکسها رو به نام یکی دیگه ثبت کنه ، به این کار میگن دزدی هنری ، البته ببخشیدآ

  خوبه زیر بعضی از عکسها اسم عکاس نوشته و اونو به اسم کسی دیگه ایی ثبت کردید !!!

  البته اینجا ایرانه ، هر چیزی ممکنه !!!

  ناگفته نمونه که چند روز پیش ام توی کتابی که به تازگی در مورد گراش چاپ شده بود این مشکل دیدم ، پنچ تا از عکسهای من و به اسم ابولحسن حسینی چاپ کردن

  واقعا متاسفم

  • با سلام
   اگر نام عکاس در عکس ها درج نشده و یا به اشتباه درج شده است ضمن عذرخواهی رسمی از شما لطفا موارد را اطلاع دهید تا با نام خودتان عکس ها دوباره منتشر شود .
   با تشکر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code