اخبار میراث فرهنگی گراش
خانه قهرمان خان اقتداری
خانه قهرمان خان- عکس حامد عبدالهی

خانه قهرمان خان اقتداری

خانه ای با عمر ۱۳۰ سال در قلب بافت تاریخی شهر گراش، این بنا یکی از زیباترین خانه های سنتی شهر گراش است و متعلق به اواخر دوره قاجاریه است که از قدیم الایام تا کنون در ماه محرم و صفر عزاداری و روضه خوانی امام حسین (ع) با حضور پرشور مردم در این مکان برگزار می شود. این خانه متعلق به مشهدی قهرمان خان فرزند حاج حسین خان، فرزند فتحعلی خان بیگلربیگی لارستان ، فرزند کربلای علیرضا دهباشی جراشی است. مشهدی قهرمان خان کشاورزی بوده و در ایم جوانی سالهایی امور کدخدایی گراش را عهده دار بوده است.

توصیفات فضای خانه قهرمان خان

از در شمالی با گذشتن فیلتر ورودی وارد حیاط می‌شویم ساختار حیاط مرکزی در بافت تراکم گراش را می‌توان هم به نوعی به دلیل یک راه حل از طراحی اقلیمی دانست برای ایجاد رطوبت با استفاده از حوض (آب) گیاه و هم به تعریف دیگر تنظیم قسمت‌های مختلف خانه از قبیل زمستان‌نشین و تابستان‌نشین دانست.

مهمترین نکته قابل ذکر در این خانه ایوان ساده و ستون‌دار خانه در قسمت غرب است که قسمت تابستان‌نشین این مجموعه است که طبقه اول خانه این فضا را به نوعی احاطه کرده است،  مسیر دسترسی به فضای ایوان توسط دو بازو انتقال( دالان) از سمت راست و چپ ایوان است که در زبان محلی به پاکنه معروف است. در مرحله بعد بعد  فضای سه دری مشاهده می کنیم که در ایوان قرار دارد و برای انتقال به فضای طبقه اول از دالان سمت چپ ایوان استفاده  می شود. سقف بیشتر اتاق ها ارتفاع کمتر از دو متر هشتاد سانتی متر دارد  بیشتر بازشوها در طبقه همکف است و اکثراً نمای طبقه اول تزئینات طاق جلوه می‌کند.

این بنادر عین یکپارچگی بیشتر فضاها با یکدیگر قابل دسترس بوده و یکی از نکات خیلی مهم بحث حریم خانه نسبت به  کوه کلات در مرکز گراش است به گونه ای که ایوان‌ها دقیقاً در جهت مخالف دید به کلات است.

 تزئینات فضا در قسمت های مهم خانه با گچبری بر روی دیوار و نیز به صورت لعاب‌های بر روی چوب درخت گز در لایه قبل از تیرهای چوبی انجام شده اس این بنا تنها بنایی است که در ان ارسی بسیار زیبایی قرار دارد و از شیشه های رنگی در بنا استفاده شده است

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code