اخبار میراث فرهنگی گراش

وقتی تاریخ گچ گرفته می شود!

برمیر نام یکی از کاروانسراهای تاریخی فارس است که در غرب شهر گراش در مسیر جاده چک چک واقع شده، بنای ثبت ملی که این روزها با گچ و سیمان مرمت شده و به ویلای سفید رنگی بیشتر شبیه است تا یک اثر تاریخی!
به گزارش خبرنگار سرویس گردشگری روزنامه خبرجنوب: کاروانسرا برمیر که قدمتش به دور قاجاریه برمی گردد از سنگ ساخته شده و یکی ازبناهای ملی فارس محسوب می شود که هرگونه مرمت و ساخت و سازی در مجاورت ان باید با نظارت و نظر کارشناسان میراث فرهنگی صورت گیرد اما این روزها با دیدن تابلوی معرفی این بنای تاریخی تنها این سوال در ذهن ها تداعی می شود که کاروانسرا تاریخی بر میر کجاست؟ وجود در فلزی،گچ کاری دیوار های درونی و بیرونی بنا با استفاده از سیمان به جای سنگ فرش تنها بخشی از مصائبی است که این بنای تاریخی با ان مواجه شده است.
به گفته حامد عبداللهی دبیرانجمن مردمی معرفی و حفظ اثاروبناهای تاریخی و فرهنگی شهرستان گراش، این اثر مرمت نشده بلکه تخریب شده است و مسئولین مربوطه هنوز عکس العملی در این رابطه نشان نداده اند، تمامی دیوارهای کاورانسرا با گچ سفید پوشانده شده است به طوری که از ۴ کیلومتری یک سازه سفید و رنگ در دشتی باز به وضوح دیده می شود. عدم نظارت دقیق و کارشناسی اداره میراث فرهنگی لار موجب شده که این بنا اسیب جدی ببیند.
عبدالهی همچنین نبود نمایندگی میراث فرهنگی گراش را یکی از دلایل وقوع چنین اتفاقی دانست و گفت : چنانچه کاروانسرا به حال خود رهاشده بود، گذشت زمان هم نمی توانست به این سرعت این اثر را تخریب کند، که مرمت غیر اصولی و استفاده از گچ و سیمان ان را خراب کرد.
عبداللهی در ادامه خواستار توجه بیشتر مسئولین میراث فرهنگی استان نسبت به چنین برخوردهایی با اثار ثبت ملی شد. .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code