اخبار میراث فرهنگی گراش

تور ایکوموسی ها برای لیدرهای جوان فارس

تور یک روزه گراشگردی با شرکت ۴۰ نفر از لیدرهای جوان فارس با هدف آشنایی و شناخت ظرفیت های گردشگری و آثار تاریخی شهرستان گراش با همکاری انجمن معرفی و حفظ آثار و بناهای تاریخی فرهنگی شهرستان گراش و همیاری شورای اسلامی و شهرداری در بیست و نهمین روز از آذر ماه سال ۹۳ برگزار شد.

 این برنامه از ساعت ۱۱ با بازدید از بام گراش و ارائه توضیحاتی درباره سیر روند شکلگیری شهر گراش توسط مهندس حامد عبداللهی دبیر انجمن و پخش بروشورهای اطلاعات مکان های تاریخی شهر گراش در میان لیدرهای جوان رسما آغاز گردید.

لیدرهای جوان فارس در ادامه با برنامه ریزی و هماهنگی های کادر پشتیبانی و اجرایی انجمن، از حسینیه اعظم به عنوان نماد میراث معنوی و مذهبی شهر، خانه تاریخی محسن زاده با هدف اشنایی هر چه بیشتر به سبک تزیینات و معماری خانه های سنتی گراش بازدید کردند.

کارگاه ارده سازی مجتمع فسیل جهت کسب اطلاعات درباره روند تهیه و تولید کنجد و ارده سنتی گراش از دیگر مکان هایی مورد بازدید قرار گرفت و لیدرهای جوان در این بازدید ارده سنتی گراشی را به عنوان سوغاتی شهر خریداری کردند.

پس از صرف وعده نهار در سلف سرویس دانشکده علوم پزشکی شهرستان گراش و اقامه نماز در مسجد دانشکده، خانه تاریخی استاد علیپور اولین ایستگاه گردشگری در بافت تاریخی شهر بود که زیبایی تزیینات طاق ها و نورگیرهای نماها توجه لیدرهای جوان را به خود جلب کرد. در ادامه با تاکید بر معرفی بافت تاریخی شهر گراش مسیر خانه تاریخی استاد علیپور تا حسینیه سنگ آووی به صورت پیاده طی شد و لیدرهای جوان از نزدیک با زندگی مردم در بافت تاریخی شهر و حسینیه سنگ آووی آشنا شدند.

حمام تاریخی دَهباشی که این روزها منتظر اجرای طرح مرمت و احیا است با توضیحات ارائه شده توسط دبیر انجمن ایکوموس ایستگاه بعدی بازدید لیدرهای جوان بود که بسیار مورد توجه بازدیدکنندگان قرار گرفت. بازدید از برکه حاج اسدالله و بعد از آن برکه کَل به عنوان بزرگترین آب انبار ایران از چشم انداز  بام یکی از خانه های مشرف بر این اثر فاخر تاریخی از جمله صحنه هایی بود که برای همیشه در ذهن لیدرهای جوان به یادگار ماند.

لیدرهای جوان از مجموعه هفت برکه که یکی از قدیمی ترین اثار ثبت ملی شهر گراش است و  خانه شهیدان عظیمی که به عنوان موزه مردم شناسی شهر انتخاب شده که با تلاش حامیان میراث فرهنگی نمونه هایی از صنایع دستی و اثار هنرمندان گراشی، نحوه پخت نان ها و شیرینی های محلی، پوشش های سنتی و اسباب و وسایل های قدیمی گردآوری شده بود بازدید کردند. باغ عابد ایستگاه آخر گردشگران بود که بعد از آشنایی با نحوه ساخت کباب سنتی گراشی و صرف شام، بسته های فرهنگی با همیاری شورای اسلامی شهر به رسم یادبود به لیدرهای جوان اهدا گردید.

در پایان مهندس حکمت نیا مسئول کادر لیدرهای جوان حاضر در تور ضمن سپاس و قدردانی از میزبانی بسیار خوب تور گراشگردی بواسطه انجمن ایکوموس، شورای اسلامی شهر گراش، شهرداری گراش و حمید نادرپور به عنوان هماهنگ کننده سفر لیدرهای جوان فارس به شهرستان گراش، به ظرفیت های بسیار بالای گردشگری شهر گراش و لزوم تقویت بستر جذب گردشگر به شهر تاریخی و زیبای گراش اشاره کرد.

مهندس حامد عبداللهی دبیر انجمن معرفی و حفظ آثار و بناهای تاریخی فرهنگی شهرستان گراش که مسئولیت راهنما لیدرهای جوان فارس بر عهده داشت ضمن تشکر صمیمانه از تمام اعضای ایکوموس گراش و اعضای محترم شورای اسلامی افزود: خوشبختانه با تدابیر و هماهنگی های که میان تیم های برنامه ریزی، پشتیبانی و اجرایی انجمن با اعضای محترم شورای اسلامی شهر و روابط عمومی شهرداری گراش صورت گرفته بود، بی شک یکی از با کیفیت ترین تورهای گراشگردی در سال های اخیر را برگزار کردیم، امیدواریم با همت مردم شریف شهرمان و مسئولان محترم، سرمایه گذاری در بخش توریست و گردشگری با مرمت و احیای آثار و بناهای تاریخی شهرستان گراش، فصل جدیدی را در عرصه معرفی شهرستان  و تقویت صنعت گردشگردی گراش رقم زنیم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code