اخبار میراث فرهنگی گراش
پاکسازی «برکه کل»

پاکسازی «برکه کل»

گریشنا: با پاکسازی برکه کل از آشغال‌های شناور در سطح برکه، گام اول آماده‌سازی برکه کل برای بازدیدهای نوروزی برداشته شد. طرح گستراندن سفره سین بر روی آب برکه کل در دست بررسی است.

۵ اسفند ماه تیم نجات کوهستان هلال‌احمر گراش با قایق وارد برکه کل شدند و آشغال شناور در سطح برکه را جمع‌آوری کردند. این طرح به پیش‌نهاد انجمن ایکوموس و همیاری شورای شهر، شهرداری انجام شد.  دفتر نظام مهندسی گراش به مناسبت روز مهندس پرداخت هزینه این عملیات را تقبل کرد.

به گفته محمد شکاری از هلال‌احمر گراش برای این کار یک قایق جمینی متعلق به یکی از گراشی‌های ساکن قشم به گراش منتقل شد. این قایق پس از آماده‌سازی و آماده‌سازی کارگاه کوهستان به داخل برکه منتقل شد. تیم کوهستان نیز از جداره برکه وارد آن شدند و عملیات چند ساعته پاکسازی انجام شد. پیش‌بینی می‌شد این عملیات دو ساعت طول بکشد اما محمد شکاری، مسلم پورشمی، محمد شیروان، عوض دبستان و حاج مهدی جعفری از ساعت ۱۱ تا پنج و نیم عصر درگیر تخلیه یک وانت‌بار آشغال ریخته شده به داخل برکه بودند.

ابوالحسن حسینی روابط عمومی شهرداری گراش از اهالی محله مصلی و برکه کل درخواست کرد با توجه به حضور مهمانان نوروزی و بازدید آنان از برکه در طی این مدت بیش از گذشته در پاکسازی این محوطه تاریخی کوشا باشند.

حامد عبداللهی دبیر انجمن ایکوموس نورپردازی در شب، نصب جداره داربست برای بازدید مناسبت گردشگران و در نهایت گسترداندن سفره هفت سین، را از طرح‌های آینده برای آماده‌سازی برکه کل دانست و ابراز امیدواری کرد که این طرح‌ها تا نوروز نهایی شود.

 

kaill7

kaill4

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code